סדרה זו הינה סדרה ייחודית לארגוני פיתוח תוכנה.

 

ארגוני פיתוח תוכנה מדברים בשפה שונה משאר הארגונים ככלל, וכן משאר המחלקות המשיקות באותו ארגון אם בחברות גדולות.

את ארגוני פיתוח התוכנה מאפיינים מבנים ארגוניים שונים המאפשרים לייצא עבודה את מחוץ לתחומי המפעל, לנהל מרחוק ושאר שיטות המאפשרות חיסכון משמעותי והעלאת היעילות במקרים מסוימים במחלקות הפיתוח.

מחלקות הפיתוח על פי רוב מורכבות מ-2 תת מחלקות עיקריות הדורשות את תשומת לב הארגון בהיביטים השונים: מחלקת הפיתוח ומחלקת בדיקות התוכנה. מחלקות אלה נדרשות לעבוד בקורלציה מלאה, בהתאמה ובשיתוף לאורך כל מחזור חיי פיתוח המוצר. 

את כל אחת מהמחלקות האלו מאפיינות שיטות עבודה מקבילות והן חוות קשיים דומים ומקבילים.

 

מבנה ארגוני של חברות פיתוח כארגון בפני עצמו, וכתת ארגון בתוך ארגון גדול, מצריך תשומת לב נפרדת ושונה. השפה המדוברת בארגונים אלה שונה על פי רוב מהשפה בשאר הארגונים ולכן הפתרונות הארגוניים למחלקות אלה בארגון, ככלל בארגוני הפיתוח מחייבים ייחודיות, הבנת הארגון והצורך והתאמה התפורה במיוחד למידות הארגון.

מחלקת הפיתוח 

 

שיטות רבות לניהול צוות פיתוח, כחלק מאורח חיי פיתוח תוכנה. 

קיימות שיטות רבות להובלת תהליך פיתוח, בכללן: Agile Management - פיתוח בשיטת Scrum, פיתוח לפי מודל waterfall ואחרים.

לכל אחת מהשיטות נוכל למצוא את היתרונות והחסרונות בהתאם למוצר, לדרישת קצב העבודה והתקדמות הפיתוח וכן בעבודה המשותפת עם צוות הבדיקות.

לכל שיטה יש את דרך התגמול שלה למוצר והן לעובד.

אנחנו ב imoko נוכל לעזור לך לחשוב על שיטת העבודה הנכונה והטובה לך על מנת לעבוד יעיל וליצור שפה נכונה בארגון שלך, לעזור לך לבנות את המבנה הארגוני הנכון בהתאם לשיטה שתבחר ובהתאם לייעד את אנשי המפתח שלך לתפקידים השונים בארגון על מנת לייצר הצלחה משמעותית, סיפוק ומחוייבות וכן גף התקדמות שיימצא בעליה מתמדת.

מחלקת הבדיקות

 

למחלקת בדיקות התוכנה יש הרבה מאוד אחריות על איכותו של המוצר הסופי.

מחלקת זו בעלת יכולת ייחודית לתקשורת מול כלל הארגון הגדול ושאר המחלקות שאינן חלק מהפיתוח (ייצור, מכירות, שרשרת אספקה וכו') כחלק מהכרה רחבה ביותר של המוצר עצמו.

 

עם זאת תקציבי מחלקה זו יהיו על פי רוב נמוכים יותר מאלו של הפיתוח. עובדה זו תגרום למנהל המחלקה לחשוב על דרכים יצירתיות לייעל את עבודת המחלקה. דרכים נפוצות מוכרות המשפיעות כפועל יוצא על תפקוד המחלקה: מיקור חוץ, קבוצת off shore, קבוצת near shore וכיוב'. מודלים אלו של מבנים ארגוניים ישפיעו משמעותית על ניהול המשאבים לטוב ולרע, ויהיה צורך לתת תשומת לב לאיכות העבודה, לדרך הניהול  (micro management vs macro management) והקשר עם העובדים באינטרולי זמן משתנים. 

על מנת לא לפגוע במחויבות העובדים לחברה ולעבודתם יהיה צורך להשקיע מחשבה ומשאבים בדרכי הניהול והתקשורת מול הצוותים במיקומים שונים.

 

זהו רק אחד מהקשיים שחוות מחלקות בדיקות התוכנה. 

במידה ואתה מנהל בדיקות תוכנה שחווה אתגרים ניהוליים בתפקידך, אתה מוזמן ליצור קשר ואשמח לעזור.